HAKİMLER VE SAVCILAR KURULU ÜYESİ HÂKİM DR. TEOMAN GÖKÇE CEZAEVİ HÜCRESİNDE ÖLDÜRÜLDÜ!


HSYK 1. Daire eski üyesi Teoman Gökçe, 15 Temmuz’dan iki gün sonra 17 Temmuz 2016’da Ankara’daki evinde gözaltına alındı. Darbeye teşebbüs ve silahlı terör örgütüne üye olduğu iddiasıyla 21 Temmuz 2016’da tutuklandı.

Sincan T Tipi Cezaevine konulan Gökçe, 9 Aralık 2016’da A-üst 8 Nolu tekli hücreye kapatıldı. 2 Nisan 2018’de saat 17.00 sularında kalp krizi geçirip ölene kadar burada yaşamaya mecbur bırakılan Gökçe’nin havalandırma, spor, telefon görüşü, haftalık görüşleri dahil birçok hakkına kısıtlama getirildi. 27 Aralık 2017’de Cezaevi İdare Kurulu tarafından “tehlikeli tutuklu” listesine dahil edildiği için başka mahpuslarla koridorlarda bile karşılaşmamasına ve konuşmamasına dikkat edildi.

Göreve 1993 yılında başlayan Teoman Gökçe, ceza hukuku alanında doktora yapmış, kendisini yetiştirmiş bir hakimdi. 

49 yaşında hayatını kaybeden Teoman Gökçe, gayri insani koşullarda can verdiği A-üst 8 Nolu hücreden çıkabilmek için 16 ay boyunca mücadele etti. Tutukluluğunun hukuksuz olduğuna, kötü muamele yasağının ve eşitlik ilkesinin ihlal edildiğine dair Ankara Batı İnfaz Hakimliğine dilekçeler yazdı, Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) de iki kez başvurdu. Ancak tüm itirazları reddedildi. Anayasa Mahkemesine yaptığı başvuruda hak ihlali yoktur kararı verildi.

15 Temmuz’dan iki gün sonra gözaltına alınan Gökçe, 16 ay tek kişilik hücrede kaldı. Kalbinde bir sorun olduğu fark edilmişti ancak tetkik ve tedavisi diğer tüm mahpuslar gibi ihmal edildi. Hücreye konulmadan önce de zaten sağlık raporu alınmamıştı. Kendisinin başvurularında belirttiğine göre sağlık kontrolleri zamanında yapılmadı. Üstelik tutuklu olduğu süre içinde anne ve babasını 6 ay arayla kalp rahatsızlığı nedeniyle kaybetti. Buna rağmen Gökçe’de de kalp riski olacağı göz önünde bulundurulmadı.

Ölümünden sonra, 2 Mayıs 2018’de ailesi ve avukatının Gökçe’nin “yaşam hakkı”, “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı” ve “kötü muamele yasağının ihlal edildiği”ne dair AYM’ye yaptığı 3. başvuru ise 6 Ekim 2021’de karara bağlandı. Hasan Tahsin Gökcan, Muammer Topal, Recai Akyel, Selahaddin Menteş ve İrfan Fidan tarafından oybirliğiyle verilen karara göre Gökçe’nin ölümünde yine hiçbir hak ihlali yoktu!

Bir hukukçu, Türkiye’nin başkentindeki bir cezaevinde meslektaşlarının kararları, imzaları ve ihmaller zincirleriyle bile bile ölüme gönderildi.

Haberin Kaynağı: https://boldmedya.com/2021/12/28/hucrede-kalp-krizi-geciren-ihrac-hakim-teoman-gokcenin-olum-anina-ait-ilk-kez-yayinlanan-goruntuler/Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *